Сапарбай Өтемісұлы

___

Сапарбай Өтемісұлы

Туған күні,айы,жылы, жері: 03.05.1943 жылы Өзбекстан Республикасы, Ташкент облысы, Бостандық ауданында дүниеге келген.
Білімі: Құрманғазы атындағы Алматы Мемлекеттік консерваториясын «актер» мамандығы бойынша бітірді.
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, мемлекеттік наградалары, құрмет атағы:
1980 жылы Қазақ ССР Жоғарғы Советі Президиуымының Указымен «Қазақ ССР-інің еңбек сіңірген артисі» құрметті атағы берілді.
Бірнеше дүркін облыстық, қалалық Кеңестердің «Құрмет Грамоталарымен» марапатталды.
1989 жылы Өзбек ССР Жоғарғы Советі Президиуымының «Құрмет Грамотасымен» наградталды.
1972 жылы Бүкілодақтың ІІ-дәрежелі, 1987 жылы І-дәрежелі дипломдарымен марапатталса, 1984 жылы республикалық І-дәрежелі дипломын иеленді.
2010 жылы «Парасат» орденінің иегері атанды.
Жұмыс орны, қызметі: 1967 жылдан бастап Жұмат Шанин атындағы Шымкент қалалық академиялы қазақ драма театрында артист болып қызмет атқарады.
Ойнаған рольдері:
М.Әуезов, Л.Соболев «Абай» – Абай
М.Әуезов «Еңлік-Кебек» – Кебек
М.Әуезов «Еңлік-Кебек» – Абыз
М.Әуезов «Қарагөз» – Сырым
М.Әуезов «Қарагөз» – Нарша
М.Әуезов «Таңғы жаңғырық» – Бақтығұл
М.Әуезов «Таңғы жаңғырық» – Ақын
М.Әуезов «Айман-Шолпан» – Әлібек
М.Әуезов «Айман-Шолпан» – Көтібар
Ғ.Мүсірепов «Ақан сері-Ақтоқты» – Ақан сері
Ғ.Мүсірепов «Қозы Көрпеш-Баян Сұлу» – Қарабай
Б.Майлин «Шұға» – Әбіш
Ш.Айтматов «Бетпе-бет» – Ысмаил
И.Сапарбаев «Сыған серенадасы» – Барон
А.Бек «Волоколам тас жолы» – Звягин
А.Бек «Волоколам тас жолы» – Зверцев
Ш.Айтматов «Арманым Әселім» – Ильяс
О.Бодықов «Үйленгім келмейді» – Жігіт
Ш.Айтматов, М.Шаханов «Сократ түні» – Сократ
Н.В.Гоголь «Үйлену» – Подколесин
У.Шекспир «Юлий Цезарь» – Каско
У.Шекспир «Асауға тұсау» – Люценчио
Ф.Шиллер «Зұлымдық пен махаббат» – Президент
Б.Момышұлы «Қорғасын дауылы» – Бауыржан
С.Мұқанов «Шоқан Уалиханов» – Шыңғыс
С.Мұқанов «Шоқан Уалиханов» – капитан Алмазов
Б.Брехт «Кавказдың бор шеңбері» – Аздақ
Б.Брехт «Кавказдың бор шеңбері» – Семіз княз
Ж.Шанин «Арқалық батыр» – Арқалық батыр
Ж.Шанин «Арқалық батыр» – Көкен би
Т.Ахтанов «Ант» – Сауран
Қ.Бекқожин «Ұлан асу» – Бөгенбай
Ә.Әбішов «Мәди» – Мәди
Б.Тәжібаев «Түрмеден қашқан» – Сары
Б.Ережепов «Некесіз той» – Алтай
О.Бөкеев «Қаражанның қанжары» – Корчагин
И.Буковчан, Ә.Нұрпейісов «Таңғы тауық шақырғанша» – Шуспек
Т.Дүйсебаев «Қашқын» – Жұмабай
Ә.Әбішов «Мансап пен ұждан» – Арман
Б.Аманшин «Жақия» – Жақия
М.Шатров «Сонда ғана жеңеміз» – Ленин
Б.Тәжібаев «Ана жүрегі» – Арман
С.Қасымбек «Қағынған қарттар» – Қу шал
Б.Тәжібаев «Батақтың Сарысы» – Сары
И.Оразбаев «Мен ішпеген у бар ма?» – Абай
М.Байғұт Ш.Орынбаев «Қарлығаш Әулие-Төле би» – Жолбарыс хан
Д.Рамазан «Абылай ханның арманы» – Төле би
Е.Тұрысов «Ұлы көш» – Қараша хан
Т.Молдағалиев «Ана көз жасы» – Қарғабек
М. Байғұт «Көксу комедиясы» – Председатель
Т.Джудженоғлы «Көшкін» – Әкесі
З.Қыстаубаев «Аспиранттың ақ шымылдығы» – Жеңісбек
В. Смехов «Әли баба және қырық қаракшы» – Әли баба
Ғ.Мүсірепов Е.Брусиловский «Қыз Жібек» – Шеге
А. П. Чехов «Шие бау» – Лопахин
Ш.Айтматов, М.Шаханов «Миғұла терісі үстіндегі сот» – Сократ
Б.Ережепов «Көксеп жүріп билікті» – Жапақ
С. Ваннус «Сұлтан да өтер дүниеден» – Маймун
Д. Исабеков «Мұрагерлер» – Мұрагер
Д.Исабеков «Анасын аңсаған қыз» – Профессор Каримов
Д.Исабеков «Ескі үйдегі екі кездесу» – Айтөре
Ж.Еділбаев «Сезікті секіреді» – Тракторист
Ш.Құсаинов «Сертке серт» – П.К.Жуков
С.Ерубаевтың «Менің құрдастарымдағы» – Алексей
Ә.Әбішов «Бәріңе бәріңе!» – Жанайыр
Т.Нұрмағамбетов «Бақалар шулаған түн» – Мырзаш Әлекенович
М.Шолохов «Көтерілген тың» – Шалый
Т.Жағыпаров «Періштелер хикаясы» – Көпес
Шүкіролла «Ұрыны қарақшы тонапты» – Нұрбек
О.Бодықов «Мұқағалидің соңғы әні» – Вольфганг Амадей Моцарт
О.Бодықов «Мұқағалидің соңғы әні» – Әке
Н.В.Гоголь «Біз періште емеспіз» – Назар
С.Сматаев «Далам-ай, панам-ай» – Думан
Д.Исабеков «Кішкентай ауыл» – Кәкімбек
Б.Тоғысбаев «Күйеу таңдау» – Қали
Қ.Мұқамеджанов «Жат елде» – Сайып
Қ.Мұқамеджанов «Жат елде» – Асан
Қ.Мұқамеджанов «Жат елде» – Джон Грей
М.Кәрім «Ай тұтылған түн» – Ақжігіт
С.Жүнісов «Қос Анар» – Дикай
Д.Исабеков «Тыныштық күзетшісі» – Демесін
Д.Исабеков «Әпке» – Қабен
У.Шекспир «Юлий Цезарь» – Кай Лигарий
Ә.Байтанаев «Қара кемпір» – Әлімбай
Пьер Сент Экзюпери «Жиһангез Шахзада» – Делдал
С.Адамбеков «Біздің үйдің жұлдыздары» – Назар
Ұ.Ғаджібеков «Аршын мал алан» – Әскер
С.Шаймерденов «Марғау үні» – Қарғабек
Ш.Шамқалов «Қайын ене мен келін» – Ильгар
Н.Оразалин «Шырақ жанған түн» – Сағын
Д.Исабеков «Ректордың қабылдау күндері» – Ректор
О.Сүлейменов «Кек» – Сері
С.Адамбеков «Жесірлер» – Ақмолда
Қ.Мұхамеджанов «Бөлтірік бөрік астында» – Сапар
С.Жүнісов «Қысылғаннан қыз болдық» – Болтай
Б.Мұқаев «Қош бол менің ертегім» – Алшыбек
С.Ахмад «Келіндер көтерілісі» – Асқар
Ф.Буляков «Бақ іздеген бейбақтар» – Абдолла
У.Шекспир «Гамлет» – Гамлеттің әкесінің әруағы